How much is a meal in Jakarta?

How much does a meal in Indonesia cost?

Cost of Living in Indonesia

Restaurants Edit
Meal, Inexpensive Restaurant 25,000.00Rp
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course 200,000.00Rp
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 50,000.00Rp
Domestic Beer (1 pint draught) 35,000.00Rp

How much is a Big Mac in Jakarta?

The price of Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) in Jakarta is Rp 50,474.

Is food in Indonesia cheap?

Indonesia foods and products are the least expensive but some Western items such as cheese and chocolate, are comparatively more expensive than in western countries. If you plan to include items such as these into a fairly small budget, you should look to plan around $15-20 a day.

How much money do you need per day in Indonesia?

You should plan to spend around Rp736,641 ($52) per day on your vacation in Indonesia, which is the average daily price based on the expenses of other visitors. Past travelers have spent, on average, Rp192,873 ($14) on meals for one day and Rp94,778 ($6.66) on local transportation.

Is $100 a lot of money in Indonesia?

In Indonesia, USD $100 Can Get You:

THIS IS FUNNING:  How can I learn Filipino words?

10-15 days’ worth of three square meals from a cheap Indonesian warung, eating nasi campur (mixed rice); 5-8 days’ worth eating at Westernized or mid-range restaurants. About 60-80 beers. 1-3 one-way budget airline trips from Jakarta to Bali.

What can 1 USD buy in Indonesia?

Indonesia: What a Dollar Can Buy You

  • 1 load of laundry (about 3.5 kg)
  • 1 creamy avocado shake.
  • 2 km taxi ride.
  • 4 liters (1 gal.) of drinking water.
  • 1 pre-cut pineapple on touristy Seminyak beach, Bali.
  • 1 hour of Internet access.
  • 1 vegetarian meal in a typical warung.
  • 2 liters of gasoline.

How much does a Big Mac cost in Indonesia?

Big Mac Index

Country 2020 y.
India 2.51
Indonesia 2.33
Ireland 4.79
Israel 5.29

How much does a Big Mac meal cost?

McDonald’s Menu Prices

FOOD PRICE
Big Mac $3.99
Big Mac – Meal $5.99
2 Cheeseburgers $2.00
2 Cheeseburgers – Meal $4.89

Why is Indonesia so cheap?

So, why is Bali so cheap? Bali is extremely cheap because daily expenses are way lower than in other countries. Meals, hotels rooms, shopping, transport fees, and every other expense are all much cheaper. … After calculations, it costs around $80 dollars per day to live a great life in Bali.

What can you buy with 5000 rupiah?

Rp 5,000. A 5,000 bill will get you a medium bottled water or a couple of traditional snacks from the market. This note will also be enough to pay the fare for most minivan buses or intercity bus routes.