What is the price of milk in Indonesia?
Summary of cost of living in Indonesia
Food | |
---|---|
Basic lunchtime menu (including a drink) in the business district | Rp 47,998 |
Combo meal in fast food restaurant (big mac meal or similar) | Rp 54,534 |
500 gr (1 lb.) of boneless chicken breast | Rp 27,651 |
1 liter (1 qt.) of whole fat milk | Rp 20,105 |
Is food cheap in Indonesia?
While meal prices in Indonesia can vary, the average cost of food in Indonesia is Rp192,873 per day. … Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner. The price of food in sit-down restaurants in Indonesia is often higher than fast food prices or street food prices.
Is Indonesia cheap to live?
Indonesia is currently the 42ndmost affordable nation out of 138 countries, with a cost-of-living index of 37.44. This means it is slightly cheaper than countries like Argentina, Vietnam, Ecuador, Philippines, and South Africa. … A big Mac costs 34,000 rupiah in Indonesia and US $5.66 in the United States.
Is Indonesia is cheaper than India?
India is 28.2% cheaper than Indonesia.
What is the price of 1 kg of rice in Indonesia?
1 kg of Rice in Indonesia is around $2.97 in Jakarta and Surabaya, packed and ready for export. The price in IDR currency is 0.0002079.
How much does a meal cost in Indonesia?
Cost of Living in Indonesia
Restaurants | Edit |
---|---|
Meal, Inexpensive Restaurant | 25,000.00Rp |
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course | 200,000.00Rp |
McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) | 50,000.00Rp |
Domestic Beer (1 pint draught) | 35,000.00Rp |
What is the price of iPhone in Indonesia?
iPhone 12 Price in Indonesia starts from IDR 152,34,990 Approx. iPhone 12 Pro comes with a 6.1-inch Super Retina XDR OLED display and FHD+ resolution. iPhone 12 pro Price in Indonesia starts from IDR 193,88,990 Approx. iPhone 12 Pro Max comes with a 6.7-inch Super Retina XDR OLED display and FHD+ resolution.
Is $100 a lot of money in Indonesia?
In Indonesia, USD $100 Can Get You:
10-15 days’ worth of three square meals from a cheap Indonesian warung, eating nasi campur (mixed rice); 5-8 days’ worth eating at Westernized or mid-range restaurants. About 60-80 beers. 1-3 one-way budget airline trips from Jakarta to Bali.
Is Indonesia a cheap country?
By western standards, Indonesia is an extremely cheap country to live or travel in. Although there is a slight step up in the prices on Bali and (to a certain extent) Lombok, these islands are still far from expensive.
What can you buy with 5000 rupiah?
Rp 5,000. A 5,000 bill will get you a medium bottled water or a couple of traditional snacks from the market. This note will also be enough to pay the fare for most minivan buses or intercity bus routes.