How much is rice in the Philippines?

How much is 25 kg of rice in the Philippines?

Jasmine Premium Rice 25kg

Jasmine Premium long grain Rice 25kg ₱1,400.00 ₱1,400.00
Premium Thai Jasmine Fragrant Rice 25kg (FREE SHIPPING Metro Manila) ₱1,698.00 ₱1,698.00
Jasmine Premium Rice 25kg ₱1,999.00 ₱1,999.00
Jasmine Premium Rice 25kg ₱1,999.00 ₱1,999.00
Jasmine Premium Rice 25kg ₱1,999.00 ₱1,999.00

How much is 1kg of rice in the Philippines?

The price of 1 kg (~ 35 oz.) of white rice in Manila is Php57.

How much does 1kg of rice cost?

The price of Rice products is between ₹45 – ₹52 per Kg during Nov ’20 – Oct ’21.

Why rice is more expensive in the Philippines?

Over the years, rice has become more expensive in the Philippines than in most developing countries of Asia. This has caused reduction in the purchasing power of the incomes of the poor, including landless farmers and urban poor workers whose spending on rice constitutes about 22% of their total household expenditure.

How much is 50 kg of rice in the Philippines?

The best deal for Premium Sinandomeng Rice 50kg is ₱2,999.00 at Lazada, ₱3,499.00 at Lazada, ₱3,499.00 at Lazada.

THIS IS FUNNING:  How common is hypertension in Malaysia?

How much is a Dinorado rice in the Philippines?

Dinorado Premium Rice 25kg

Master Chef Premium Dinorado Rice 25kg (Espesyal) ₱1,250.00 1,250.00
Oliver Premium Grade Dinorado Rice 25kg (FREE SHIPPING Metro Manila) ₱1,808.00 ₱1,808.00
Dinorado Premium Rice 25kg ₱2,199.00 ₱2,199.00
Dinorado Premium Rice 25kg ₱2,199.00 ₱2,199.00

How many kilos are there in 1 sack of rice?

Various references from the same period describe it as a unit of mass: for rice, 133 lb (about 60.33 kg); for cocoa, 83.5 lb, (about 37.87 kg) one source says on the average 60 kg for rice and 38 kg for cacao).

How much do groceries cost in the Philippines?

Grocery prices in the Philippines

What is this? If you’re buying the basic necessities for home, you should be okay with a grocery budget of PHP300 to PHP600 ($5.80 to $11.60) per week for each person.

What is the price of rice per kg in USA?

Prices in supermarkets in United States.

Milk (regular), (1 liter) 0.86 USD (0.53-1.80) 0.74 EUR (0.46-1.60)
Rice (white) (1kg) 4.00 USD (1.90-7.70) 3.40 EUR (1.60-6.70)
Tomato (1kg) 4.30 USD (1.90-7.50) 3.70 EUR (1.60-6.50)
Bananas (1kg) 1.60 USD (1.00-4.40) 1.30 EUR (0.88-3.80)
Onions (1kg) 2.60 USD (1.20-5.80) 2.20 EUR (1.10-5.00)