Is $100 a lot of money in Indonesia?
In Indonesia, USD $100 Can Get You:
10-15 days’ worth of three square meals from a cheap Indonesian warung, eating nasi campur (mixed rice); 5-8 days’ worth eating at Westernized or mid-range restaurants. About 60-80 beers. 1-3 one-way budget airline trips from Jakarta to Bali.
How much is $1 US in Indonesia?
Convert US Dollar to Indonesian Rupiah
USD | IDR |
---|---|
1 USD | 14,299.5 IDR |
5 USD | 71,497.6 IDR |
10 USD | 142,995 IDR |
25 USD | 357,488 IDR |
What can 1 USD buy in Indonesia?
Indonesia: What a Dollar Can Buy You
- 1 load of laundry (about 3.5 kg)
- 1 creamy avocado shake.
- 2 km taxi ride.
- 4 liters (1 gal.) of drinking water.
- 1 pre-cut pineapple on touristy Seminyak beach, Bali.
- 1 hour of Internet access.
- 1 vegetarian meal in a typical warung.
- 2 liters of gasoline.
Do Indonesia use dollars?
The US dollar is the most widely accepted foreign currency in Indonesia. Australian, British and Japanese currencies, as well as euros, are exchangeable only in the most touristed areas of Bali and Jakarta.
How much is $100 US in Bali?
Are you overpaying your bank?
Conversion rates US Dollar / Indonesian Rupiah | |
---|---|
10 USD | 142525.00000 IDR |
20 USD | 285050.00000 IDR |
50 USD | 712625.00000 IDR |
100 USD | 1425250.00000 IDR |
How far does a US dollar go in Indonesia?
As a rough guide to the costs of staying in Indonesia, some typical prices of useful items are quoted below. The exchange rate is approximately 1 USD = 9,000 Rupiah, 1 GBP = 16,000 Rp or 1 EUR = 11,000 Rp.
What can you buy with 5000 Indonesian Rupiah?
Rp 5,000. A 5,000 bill will get you a medium bottled water or a couple of traditional snacks from the market. This note will also be enough to pay the fare for most minivan buses or intercity bus routes.
How much does a Coke cost in Indonesia?
Summary of cost of living in Indonesia
Food | |
---|---|
0.5 l (16 oz) domestic beer in the supermarket | Rp 33,984 |
1 bottle of red table wine, good quality | Rp 339,527 |
2 liters of coca-cola | Rp 17,631 |
Bread for 2 people for 1 day | Rp 17,406 |
How much is a loaf of bread in Indonesia?
Cost of Living in Indonesia
Restaurants | Edit |
---|---|
Water (12 oz small bottle) | 4,350.52Rp |
Markets | Edit |
Milk (regular), (1 gallon) | 69,588.40Rp |
Loaf of Fresh White Bread (1 lb) | 14,802.76Rp |
How much money do you need per day in Indonesia?
You should plan to spend around Rp736,641 ($52) per day on your vacation in Indonesia, which is the average daily price based on the expenses of other visitors. Past travelers have spent, on average, Rp192,873 ($14) on meals for one day and Rp94,778 ($6.66) on local transportation.
How far does the US dollar go in Bali?
The median amount they plan to spend is $1,000, with less than a quarter saying they’ll spend over $2,000.
…
The U.S. dollar will go far in these 20 international cities.
Location | Currency Exchange | Average Cost of Daily Expenses |
---|---|---|
Bali, Indonesia | 1 USD = 14,093.15 IDR | $62 |
How much money do I need for 2 weeks in Bali?
A vacation to Bali for one week usually costs around Rp6,455,479 for one person. So, a trip to Bali for two people costs around Rp12,910,957 for one week. A trip for two weeks for two people costs Rp25,821,915 in Bali.